Порадник


як вибрати бухгалтера

Бухгалтер, як обрати – 10 підказок

Анна

Анна, 2021-12-20

Посада бухгалтера – є досить немолодою професією, адже перші згадки про бухгалтерію датуються 1494р, коли францисканський монах Лука Пачолі опублікував свою роботу «Трактат про рахунки і записи», в ньому вперше було описано принцип подвійного запису бухгалтерського обліку. І якщо вам назва принципу уже викликає острах – варто задуматися запросити фахівця.

Але найти гарного професіонала не так то і просто. Щоб не помилитися у виборі того єдиного та найкращого бухгалтера, який буде вболівати за ваш бізнес не менше за власника, потрібно під час підбору кадрів звернути увагу на декілька моментів. Кожне підприємство шукає співробітника саме для своєї специфіки, тому на що звернути увагу на співбесіді, як правильно поставити питання та які саме, виявити адекватність кандидата та його мотивацію працювати. Для цього можна скласти приблизний уніфікований план, який не гарантує 100% позитивного результату, але в будь-якому разі допоможе зорієнтуватися.

1. Освіта

Перше на що необхідно звернути увагу – освіта. Обирайте кандидатів з вищою профільною освітою (фінанси, бухгалтерський облік та аудит , оподаткування, або на сам кінець – економічного спрямування). Якщо маєте сумніви щодо кваліфікації майбутнього працівника – розділ «Кваліфікаційні вимоги» у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників дасть змогу зрозуміти яким вимогам повинен відповідати працівник. Якщо ви власник маленького підприємства без особливостей або шукаєте не головного бухгалтера, а йому помічника, то, можливо, вища освіта та знання міжнародних стандартів бухгалтерського обліку не є перевагою у вашому випадку, а необхідні лише знання та навички. Усе необхідно конкретизувати у кожному окремому випадку.

2. Професійні навички та знання

Тому другим обов’язковим пунктом , на що звернути увагу під час співбесіди та ознайомлення з резюме – професійні навички та знання. Чи шукаєте ви головного бухгалтера, чи на окрему ділянку роботу – необхідність володіння професійними знаннями незмінна. Розуміння існуючих систем оподаткування та їх відмінності між собою, основних принципів ведення бухгалтерського обліку, володіння загальних комп’ютерних та спеціалізованих програм – це те, що відрізняє професійного працівника від людини, що приходить на роботу «відбути час». Для виявлення професійного рівня можна використати спеціалізовані тести,які можна скласти самостійно, спираючись на специфіку вашого підприємства або залучити спеціальні компанії по підбору персоналу. Вони допоможуть підтвердити або спростувати інформацію надану шукачем роботи. 

Попередній досвід роботи, функціональні обов’язки, що виконувались на попередньому місці  - це ті знання і навички. Які можуть суттєво полегшити процес адаптації та подальшої роботи, тому не менш важливим пунктом співбесіди – дізнатися про попередній досвід роботи та сферу діяльності. Запитайте, чим займався ваш співрозмовник та можливо майбутній співробітник на попередньому місці, що входило до його функціональних обов’язків. Чи брав участь у перевірках контролюючих органів ( перш за все податкової служби,митних органів, відділень фонду соціального страхування України та інших). В разі необхідності такий досвід допоможе професійно та без проблем пройти перевірку. На цьому етапі співбесіди доцільним буде спитати найцікавіші питання :

  • Які причини звільнення з попереднього місця роботи?  
  • Що вас не влаштовувало на попередньому місці?

Але водночас, досвід роботи може бути необов’язковим, адже при наявності вакансії помічника бухгалтера, оператора 1С або бухгалтера з первинної документації доцільним може бути обрати колишнього студента після університету. Таким чином, ви, як роботодавець, будете сприяти працевлаштуванню без досвіду роботи та не потрібно буде перевчати під вашу специфіку роботи, а шукач – гарний варіант для отримання досвіду та безпосередньо перше місце роботи.

4. Проходження додаткових курсів, підвищення кваліфікації

Якщо у резюме присутнє проходження додаткових курсів, підвищення кваліфікації. Отримання сертифікатів, нагород тощо – все це свідчить про бажання вдосконалюватися та навчатися. Постійні зміни у податковому, митному законодавстві, бухгалтерських нововведень, періодичне оновлення спеціалізованих програм  зумовлюють потребу в постійній освіті  для висококваліфікованого виконання функціональних обов’язків бухгалтера. Можливо доречним спитати:

  • Якими додатковими ресурсами користуєтесь у роботі?
  • Які журнали чи онлайн платформи використовуєте?
  • З якими спеціалізованими програми для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання звітності контролюючим органам мали досвід роботи?

Швидка орієнтація у законодавчих змінах, системах оподаткування, логічне та раціональне ведення бухгалтерського обліку та здачі електронної звітності – запорука успішної роботи бухгалтера будь-якого рівня. Але не меншого значення є знання ділового спілкування, листування з контрагентами, контролюючими органами.

5. Атмосфера під час самої співбесіди

Атмосфера під час самої співбесіди  вже складає враження від потенційного колеги та його особистих якостей. Ввічливість, уважність, акуратність, врівноваженість пунктуальність – це ті якості, які допоможуть шукачу роботи представити себе у кращому вигляді. Для виявлення інших можна використовувати психологічне тестування або задати кейсові питання. Але потрібно чітко розуміти, якого саме працівника ви шукаєте і які риси характеру для вас є базовими , а які другорядними.  

6. Зворотній зв'язок підчас співбесіди

Після з’ясування усіх питань, що вас цікавили дайте змогу кандидату задати свої питання. Зворотній зв’язок оцінити, наскільки людина розуміє специфіку роботи, її особливості. Якщо кандидат цікавиться питаннями роботи - функціональними обов’язками, ділянками роботи, що передбачені на цій посаді, бухгалтерською програмою, якою користується підприємство, свідчить про те, що кандидат володіє інформацією. Водночас, якщо цікавить час перерви, можливість затримуватися зранку на роботу або раніше йти з роботи  -  варто замислитися, чи варто брати такого працівника до свого колективу.

У разі залучення стороннього бухгалтера або організації для ведення фінансової частини вашого бізнесу також є велика проблема з вибором, адже існує велика кількість фірм та організацій, які пропонують свої послуги  в Інтернеті, але ніхто не гарантує якості таких послуг. Тому при виборі такого варіанту варто звернути увагу ще на такі пункти:

7. Постійний зв'язок з фахівцем

Сторонній бухгалтер це не дорівнює робот, яка просто здає за вас звіти та нараховує зарплату. Ви повинні бути впевнені, що у разі непередбачуваної ситуації він допоможе вирішити її з найменшими збитками, а  не буде казати , що це не є його обов’язками. На цьому моменті є доречним домовитися про обсяг відповідальності, вартість послуг, можна викласти такі умови співпраці у договорі про надання послуг.  Бухгалтер повинен цікавитися станом справ на підприємстві, постійно просити надати додаткову інформацію. Це буде варіант не надоїдливого співробітника, а професійного фахівця, який вболіває за ваше підприємство.

8. Ретельна організація зберігання документації

Під час роботи стаціонарного бухгалтера, то зберігання первинної документації та звітів є не дуже складним процесом, але у разі залучення бухгалтера «зі сторони» ретельна організація зберігання документації – одна з явних ознак налагодженої роботи бухгалтера.

9. Кількість клієнтів

Сторонній бухгалтер найчастіше веде декілька підприємств. Без шкоди для якості та швидкості роботи один спеціаліст може працювати з 7-10 фірмами, тому спробуйте детально дізнатися кількість підприємств, які обслуговує бухгалтер, їх розмір та специфіку, чи зможе спеціаліст приділяти увагу саме вашому бізнесу. 

Не важливо, обираєте ви бухгалтера головного чи на окремий ділянок роботи, бухгалтера на повний робочий день чи залучати аутсорсера, а можливе вам сподобається комплексне ведення фінансової та кадрової роботи сторонньою фірмою ці ознаки будуть певним планом як обрати співробітника та не пожалкувати. Можна залучити фірму з підбору кадрів, але живого спілкування з кандидатом на посаду не зможе повноцінно замінити жодні тестування та сліпі підбори за резюме.

 

Зареєструйся в BitFaktura!

Створити акаунт
App screenshot

Виставляй рахунки-фактури онлайн

30 днів безкоштовно в BitFaktura

Створити акаунт